Miért fontos a telomer?

Miért fontos a telomer?
A telomerek a sejtek végén található, ismétlődő nukleotid sorozatokból álló DNS szakaszok. Ezek a szakaszok védelmezik a sejtek genetikai anyagát, mivel megakadályozzák a DNS szakadását és hibás összekapcsolódását más DNS szálakkal. Ahogy a sejtek osztódnak, a telomerek rövidülnek, és idővel teljesen elkopnak, ami korral összefüggő egészségügyi problémákhoz vezethet.

Miért fontos a telomer?

A telomerek a sejtek végén található, ismétlődő nukleotid sorozatokból álló DNS szakaszok. Ezek a szakaszok védelmezik a sejtek genetikai anyagát, mivel megakadályozzák a DNS szakadását és hibás összekapcsolódását más DNS szálakkal. Ahogy a sejtek osztódnak, a telomerek rövidülnek, és idővel teljesen elkopnak, ami korral összefüggő egészségügyi problémákhoz vezethet. 

A kutatások azt mutatják, hogy a telomerek hossza összefüggést mutat az egészséggel és az öregedéssel. A rövid telomerek kapcsolódnak számos krónikus betegséghez, például a szív- és érrendszeri betegségekhez, a daganatos megbetegedésekhez, az Alzheimer-kórhoz és a cukorbetegséghez.

Azonban, a kutatók azt is vizsgálják, hogy vajon lehet-e befolyásolni a telomerek hosszát, és ezzel késleltetni az öregedési folyamatokat. A telomeráz nevű enzim aktiválása például növelheti a telomerek hosszát, és így potenciálisan megakadályozhatja az öregedéssel összefüggő betegségek kialakulását.

Összességében a telomerek fontosak a sejtek és az egész szervezet egészségének megőrzésében, és a kutatók további vizsgálatokat végeznek annak érdekében, hogy jobban megértsék a telomerek szerepét és a befolyásolásuk lehetőségeit.

Módszerek a telomer elhasználódásának lassítására

Bár még mindig sokat kell tanulni arról, hogy a telomerek hossza hogyan befolyásolja az optimális egészséget, egyértelműnek tűnik, hogy minél hosszabbak a telomerek, annál jobb. A következő négy stratégia hatékonynak bizonyul a telomerek meghosszabbításában diéta és életmódbeli beavatkozások segítségével:

Stressz kezelés

A stressz hatására gyulladásos hormonok szabadulnak fel, ami oxidatív stresszt és esetleges DNS-károsodást és telomer-rövidülést okozhat. A stresszhormon kortizol szintjének emelkedése hozzájárulhat a telomerek lerövidüléséhez, ezért a stresszkezelés kritikus fontosságú a telomerkopás (a telomerek fokozatos elvesztése) lassításában.

Diéta és tápanyagok

Az, hogy mit eszel, szintén fontos szerepet játszhat a telomerek hosszában, és úgy tűnik, hogy a mediterrán étrend különösen előnyös a telomerek egészsége szempontjából. Tágabb értelemben a teljes értékű élelmiszereken és rostos növényeken alapuló étrend fontos a telomerek hosszúsága és az optimális egészség szempontjából, mivel az antioxidánsok, mint a C-vitamin, valamint a D-vitamint, folsavat, metilált B-vitaminokat és adaptogén gyógynövényeket tartalmazó táplálék-kiegészítők különösen hatékonyak a lassításban.

Testmozgás

Egy húszperces séta minden replikációs folyamatnál csökkentheti a telomer rövidülését. A kutatások azt mutatják, hogy a magas szintű fizikai aktivitást végző emberek telomerjei hosszabbak, mint azoké, akik kevesebbet mozognak.

Alvás

Az alvás óriási hatással van a sejtek egészségére, és azok, akik körülbelül hét órát töltenek naponta, hosszabb telomerekkel rendelkeznek, mint azok, akik kevesebbet alszanak. Ez valószínűleg a rossz alvás és a magas stresszhormonok, az inzulin és a szabályozott vércukorszint közötti összefüggésnek köszönhető.

Összefoglalás

A sejtek szöveteiben lévő DNS-szekvenciák, a telomerek, védik azokat az idő előtti öregedéstől, valamint a DNS-károsodástól. Az évek során a sejtek megosztódnak, és a telomerek rövidülnek. Az egészséges életmód, a stresszkezelés, a rendszeres testmozgás, az alvás és az egészséges étkezés hozzájárulhat a telomerek hosszabbodásához. Az egészséges sejtekhez képest a rövidült telomerekkel rendelkező sejtek növelhetik a halálozás kockázatát és hozzájárulhatnak az öregedési folyamatokhoz. 

 

Forrás:

https://www.aging-us.com/article/102230/text

Steptoe, A., Hamer, M., Lin, J., Blackburn, E. H., & Erusalimsky, J. D. (2017). The Longitudinal Relationship Between Cortisol Responses to Mental Stress and Leukocyte Telomere Attrition. The Journal of clinical endocrinology and metabolism, 102(3), 962–969. https://doi.org/10.1210/jc.2016-3035

Boccardi, V., Paolisso, G., & Mecocci, P. (2016). Nutrition and lifestyle in healthy aging: the telomerase challenge. Aging, 8(1), 12–15. https://doi.org/10.18632/aging.100886

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091743517301470?via%3Dihub

Jackowska, M., Hamer, M., Carvalho, L. A., Erusalimsky, J. D., Butcher, L., & Steptoe, A. (2012). Short sleep duration is associated with shorter telomere length in healthy men: findings from the Whitehall II cohort study. PloS one, 7(10), e47292. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0047292

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190927103248.htm