Prosztata vitamin

A prosztata fontos része a férfi szaporító szervrendszerének, ezért egészségvédelme kiemelt kell, hogy legyen, pláne negyvenéves kor felett. A prosztata jóindulatú megnagyobbodása mellett a szervnél gyakori a gyulladásos megbetegedés, de sajnos a prosztatarák is jól ismert daganatos kórkép. Ahhoz, hogy a prosztata egészséges maradjon, oda kell figyelni az életmódra, különösen az étkezésre, és bizonyos vitaminok, növényi hatóanyagok külön eredményesek lehetnek a kockázatok csökkentésében.

Rendezés:

A prosztata szerepe és problémái

A szervet dülmirigynek is nevezik, de a legtöbb férfiban a prosztata elnevezés tudatosul. A gesztenye nagyságú szerv a húgyhólyag alatt helyezkedik el, feladata pedig a mirigyváladék termelése, amely hozzájárul a sperma összetételéhez. Kijelenthető tehát, hogy a prosztatának elsődleges szerepe van a szaporodásban.
Ha a prosztata megnagyobbodik, akkor nyomni kezdi a húgyhólyagot, ami vizelési problémákhoz vezethet. Ez általában 50 éves kor felett már elég gyakori, akár a férfiak egyharmadát is érintheti. A jóindulatú megnagyobbodás főleg kellemetlen tünetei miatt káros, de orvosi szempontból nem.
Tünet lehet a gyakori vizelési inger, vagy épp a vizelési képtelenség, útócsepegés. 
A prosztatagyulladás is hasonló tünetekkel jár, de annál kísérőként felléphet fájdalom is, szúró érzés, láz, vagy akár heretáji sugárzás. 

Mivel a prosztata daganatos megbetegedései is előfordulnak, fontos a megelőzés és a szűrővizsgálat. 40 éves kor felett mindenkinek ajánlatos lenne évente egyszer a prosztata vizsgálat, ha pedig tüneteket produkál, akkor mihamarabb. A rák sajnos alattomos a prosztata esetén is, sokszor lappangó, tünetmentes, és csak a megnagyobbodás miatti rutinvizsgálat alkalmával derül fény a gondra.

Azért is érdemes elmenni szűrővizsgálatra, mert egy prosztata gyulladás szövődményeként kialakulhatnak húgyhólyagkövek, vesegyulladás, görcsök, inkontinencia. Bár a vizsgálat kellemetlen, valójában nem fájdalmas, és 10 percnyi rossz érzéssel komoly problémák előzhetőek meg.

Prosztata vitaminok és prosztata barát ételek

A prosztata megnagyobbodása bizonyos mértékig természetes folyamat, 50 éves kor felett általánosan megfigyelhető, de ez nem kell, hogy tünetekkel járjon. A problémákat okozó megnagyobbodás, a gyulladások, esetleg a rák azonban megelőzhető a tudatos odafigyeléssel. Ennek egyik eleme a testmozgás és a sport, mely igazoltan jótékonyan hat, illetve a rendszeres szexuális élet is csökkenti a prosztata problémák kockázatát. Akinél kezdeti tünetek vannak, érdemes kipróbálni az intim tornát, kerülni kell viszont a szűk alsóneműk viselését.

Az étrendnek és életmódnak szintén óriási szerepe van, mert bizonyos növények hatóanyagai, illetve állati eredetű táplálékok segíthetnek megelőzni a bajokat. Ezen kívül kerülendő a túl sok alkohol fogyasztása (főként tömény italok), és a vízhajtó hatású, koffeines italokat is érdemes elhagyni, ha valakinek már tünetei vannak.

Ételek a prosztata egészségéért

Általánosan igaz, hogy a D-vitamin, a cink, a szelén és az E-vitamin tartalmú ételek hasznosak a prosztata problémák megelőzésében. Az élelmiszerek közül ajánlottak a hüvelyesek, mint pl.a szója, a brokkoli, és a kelfélék. Gyulladáscsökkentő hatású a tökmag és olaja, a magas likopin tartalmú paradicsom, a diófélék, az omega 3-at és jódot tartalmazó halak és tengeri élőlények, teaként pedig a zöld tea és a csalán is hatásos lehet.
A gyógynövények közül igazoltan hatásos a fűrészpálma/törpepálma/szabalpálma, a csalán, a kisvirágú füzike, a tőzegáfonya és kedvező a medveszőlő is. Utóbbi kettő a kiválasztásra, tehát a vesékre, húgyhólyagra is jótékonyan hathat.
Ezeknek a gyógynövényeknek a kivonatai, hatóanyagai a prosztata vitaminok fontos összetevői is.

Prosztata vitaminok hatóanyagai

A felsorolt növényi hatóanyagok mellett ezekben a speciális étrend-kiegészítőkben általában nagy mennyiségben jelen vannak az omega 3 zsírsavak, a cink, a jód, a szelén,és az E-vitamin.

A prosztata egészségvédelme szempontjából az egyik legfontosabb ásványi anyag a cink, amely igazoltan csökkenti a dülmirigy méretét, enyhítve a panaszokat. A vitaminok közül az E-vitamin adagolása szintén különösen fontos lehet, mert mint a legtöbb vitamin, antioxidáns. Az antioxidánsok pedig csökkentik a DNS degenerálódását, így a rákos betegségek kialakulásának kockázatát. Az E-vitamin mellett a D-vitamin is nagyon erős antioxidáns, és összefüggésbe hozták a daganatos elváltozások megelőzésével.
A leginkább ismert gyógynövény, ami a prosztata növekedését mérsékelheti, a szabalpálma, mely befolyásolja a hormonszintet, és a gyulladásos folyamatokat is gyorsan mérsékli.  

A prosztata vitaminokat kúraszerűen érdemes szedni, legalább egy hónapig. Megelőzésre is kiválóak, de már fennálló problémáknál is segíthetnek, hiszen gyorsítják a felgyógyulási folyamatot és mérséklik a tüneteket.