Szoptatós vitamin
A baba és mama egészségének védelmében manapság nem kérdés, hogy már az új élet tervezésekor szed a nő étrend-kiegészítőt. De ezek a speciális összetételű vitaminok nem csak a terhesség előtt és alatt szükségesek, hogy a baba egészséges legyen. A terhesvitaminok bizonyos fajtái a születés után, a szoptatás időszakában javasoltak, ezek a készítmények összetételükben azonban már eltérnek az első, a második vagy a harmadik trimeszter kiegészítőitől. Hiszen a szoptatós anyukának, és a megszületett csecsemőnek már más a vitaminigénye, mint a terhesség alatt. A szoptatós vitaminok ehhez lettek kifejlesztve.
Perfect Postnatal multivitaminkomplex szoptatós anyukáknak, 192 db, New Chapter
Perfect Postnatal multivitaminkomplex szoptatós anyukáknak, 96 db, New Chapter
Perfect Postnatal, Szülés utáni multivitamin, 270 db, New Chapter
Probiotikum, Once Daily Prenatal, 30 db, Garden of Life, Dr. Formulated Probiotics
Terhesvitamin vagy szoptatós vitamin? Mi a különbség?
A terhesvitaminok szedésére azért is szükség lehet, hogy könnyebben megtörténjen a fogantatás, és a magzat megfelelő anyai tápanyag ellátottsággal tudjon indulni. A vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítők a terhesség alatt folyamatosan biztosítják a bébi és anyukája számára az egészséget, fejlődést, ellenállóképességet. A terhesvitaminok szedésével ráadásul számos betegség megelőzhető, melyek sokszor a terhesség korai szakaszában kialakulhatnak már. A vitaminok hozzásegíthetik a családot, hogy a baba pedig jól fejlett immunrendszerrel jöjjön a világra.
A modern kor táplálkozási szokásai, élelmiszerei, divatdiétái, étrend-trendjei egyáltalán nem biztos, hogy egészségesek és megfelelőek egy megnövekedett vitaminigényű, várandós édesanya számára. Sok a hiánybetegség pl.vas, folsav, magnézium, vagy a kismamák számára is oly fontos D-vitamin terén.
A terhesvitaminok 9 hónapon keresztül járulnak hozzá a magzat egészséges fejlődéséhez, de az anyuka szervezetét is támogatják. Ha nincs elég tápanyag és vitamin, a magzat az édesanyától vonhatja el, így a kismama fáradékony lesz, a kalcium hiány miatt elromolhatnak a fogai, a magnézium és B-vitamin hiány pedig idegrendszeri zavarokat, stresszt okozhat.
A terhesvitaminok összetételükben gyártónként eltérhetnek, de a legtöbben hasonlóak az alap vitaminok. Mindegyik nagy mennyiségben tartalmaz folsavat, melynek hatása klinikailag igazolt, és ami szükséges pl.a velőcsőzáródási betegségek megelőzéséhez.. A folsav mellett magas a D-vitamin tartalmuk, sok bennük az E-vitamin, a mindenféle B- és a C-vitamin is. Számos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaznak (vas, cink, réz, szelén, magnézium), de Omega-3 is van bennük.
A szoptatós vitaminok akkor lépnek a képbe, amikor a terhesvitaminok szedése befejeződik, tehát a születés után. Az fontos alapvetés, hogy az anyatejnél nincs jobb és hasznosabb táplálék a kisbabának, hiszen tele van védőanyagokkal, tápanyagokkal, a növekedésükhöz szükséges mikronutriensekkel. Tehát az anyatejes táplálás a legjobb, persze előfordul, hogy van, aki ezt nem tudja megtenni. Manapság nekik sem kell elkeseredniük, kiváló tejpótlószerek vannak.
Mivel a baba tápláléka az anyatej, amit a kismama szervezete állít elő, lényegében az anya szervezete kell, hogy ellátott legyen a megfelelő komponensekkel. Ezek a szoptatós vitaminok, amelyek a fentebb leírt modern táplálkozás mellett biztosíthatják az anyatej megfelelő összetételét.
Mit tartalmaznak a szoptatós vitaminok?
Folsav
A B9-nek is nevezett folsavra a terhesség után is nagy szükség van, az édesanya szervezete 50%-kal többet igényel a kutatások szerint, mint alap esetben. A folsav az idegrendszer támogatása mellett részt vesz a DNS és RNS előállításban, gátolja a stressz vagy szülés utáni lehangoltság állapotát, és segíti a fehérvérsejtek (immunsejtek) és vörösvérsejtek (oxigénszállítás) termelődését is.
D-vitamin
Ez a zsírban oldódó vitamin rengeteg élettani folyamatunkat támogatja. Szervezetünkben képződni is tud napfény hatására, de ez a mennyiség egy átlagos felnőttnek sem elegendő, nemhogy a kismamáknak. Az egy év alatti gyerekeknek Magyarországon kifejezetten ajánlott a D-vitamin kiegészítő szedése. A D-vitamin legismertebb hatása, hogy a csontrendszer megfelelő fejlődéséhez, a fogak épségéhez is kell, de az immunrendszer nélkülözhetetlen vitaminja is.
Omega-3
A telítetlen zsírsavak jótékony szerepéről a legtöbben hallottak, az Omega-3 nemcsak az érrendszer, a szív, vagy az egészséges hámréteg záloga, de a kisbabák agyi fejlődésében is kiemelt szerepe van. Az első fél évben rengeteget változik az emberi agy, a kicsik szinte szivacsként veszik fel a külvilág ingereit. Ehhez szükséges, hogy az agyuk egészségesen fejlődjön, amihez fontos a DHA és EPA is.
Vas, jód, cink
Ezek az úgynevezett nyomelemek szintén fontosak, hogy bejussanak az anya szervezetébe és az anyatejbe. A regenerációs folyamatokért is felelős cink pl.a méhlepényben raktározódik, de ez már szülés után nem áll rendelkezésre, ezért a cinket is pótolni kell. A vas sokféle molekulánk építőköve, a legfontosabb, hogy a vér elemeit alkotja. Jódból sincsen elegendő a táplálékainkban, pedig ez az elem hat a pajzsmirigyre, ezáltal számos hormonális folyamatban részt vesz.
A szoptatós vitaminok természetesen sok mást is tartalmaznak, bennük van még egyéb B-vitamin forrás, A-vitamin, és több nyomelem (kalcium), melyek mind az anyát, mind a babát támogatják.
Az étrend is fontos a szoptatás alatt
Ahogy fentebb írtuk, az anyatej kulcsfontosságú, hiszen ezt fogyasztja a bébi. Az anyatej minőségét az étrend-kiegészítőkön túl az életmód és táplálkozás befolyásolja.
Ahhoz, hogy a napi kb. 800-900 ml anyatej megtermelődjön, először is megfelelő mennyiségű folyadék bevitelre van szükség.
Az anyatej termelődése egy plusz élettani folyamat, ezért a nő energiaigénye is megnő, 20-25 %-kal.
Mindezek fedezéséhez, és a tápanyagok beviteléhez fontos a helyes táplálkozás.
● Folyadékpótlásra víz, teák, magas gyümölcstartalmú (nem túlcukrozott) gyümölcslevek.
● A fehérjét pótolhatjuk halból, tejtermékekből (sovány tej, kefír, yoghurt, túró, sajt), tojásból és hüvelyesekből. Figyeljünk az étrend zsírtartalmára, ne vigyük túlzásba!
● Olajos magvakat inkább hetente fogyasszunk, ne naponta.
● A húsok közül fontos a hal, a megbízható forrásból érkező baromfi, de azért a vöröshúsok is kellenek. Azt se feledjük, hogy a belsőségek rendkívül értékes tápanyagokat tartalmaznak!
● Minden nap javasolt fogyasztani zöldséget és gyümölcsöt, minél kevésbé feldolgozott vagy hőkezelt formában.
● Kerüljük a túl cukros étkezést, a reggeli gabonapelyhek kiválóak, de figyeljünk a minőségre, nem a cukrozottság a lényeg!
● Részesítsük előnyben a teljes kiörlésű gabonákat, bátran kísérletezzünk az olyan köretekkel, mint a hajdina, amaránt, köles, zab, rozs.
Hogyan alkalmazzuk a szoptatós vitaminokat?
A javasolt adagokat betartva szedjük a szoptatós vitaminokat is, ne vigyünk be többet az előírtnál, mert a zsírban oldódó és raktározódó fajtáik fel is halmozódhatnak, ami nem tesz jót.