Edzés a jobb alvásért

Az edzés nagyszerű a testnek és az elmének – és segíthet abban is, hogy jól aludjon. Néhány ember számára azonban a túl késői edzés befolyásolhatja az éjszakai pihenést.

A rendelkezésre álló tanulmányok alapján elmondható, hogy a testmozgás valóban segít gyorsabban elaludni, és javítja az alvás minőségét. De még mindig vita folyik arról, hogy melyik napszakban érdemes gyakorolni. Tanácsos hallgatni a testükre, hogy lássuk, milyen jól alhatunk a testedzés hatására. 

 

Hogyan segíthet az edzés az alvásban?

A kutatók nem teljesen értik, hogy a fizikai aktivitás hogyan javítja az alvást. Azt azonban tudjuk, hogy a mérsékelt aerob edzés növeli a lassú hullámú alvás mennyiségét. A lassú hullámú alvás mély alvásra utal, ahol az agynak és a testnek lehetősége van megfiatalodni. A gyakorlatok segíthetnek a hangulat stabilizálásában és az elme dekompressziójában is.

 

A gyakorlatok időzítése számíthat

Egyesek azt tapasztalhatják, hogy a lefekvés előtti testmozgás ébren tartja őket éjszaka. Hogyan hat az edzés az elmére?

Az aerob edzés hatására a szervezet endorfinokat szabadít fel. Ezek a vegyszerek olyan szintű aktivitást válthatnak ki az agyban, amely bizonyos embereket ébren tart. Ezeknek az egyéneknek legalább 1-2 órával lefekvés előtt kell edzeni, időt adva az endorfinszintnek a kiürülésre, az agynak pedig a lenyugvásra.

A gyakorlatok növelik az alapvető testhőmérsékletet is. A belső testhőmérséklet emelkedése jelzi a test órájának, hogy ideje ébren lenni. Körülbelül 30-90 perc elteltével a test maghőmérséklete csökkenni kezd. A csökkenés elősegíti az álmosságot.

Az edzésre adott biológiai válaszok ellenére mások úgy találják, hogy nincs jelentősége a napszak a testmozgás szempontjából. 

 

Az orvosok azt mondják, hogy “Ismerd a testedet és ismerd önmagad”, vagyis gyakoroljon, de nincs kőbe vésve, hogy ez mikor történjen.

 

Mennyi gyakorlatra van szüksége a jobb alváshoz

Azok az emberek, akik legalább 30 percnyi mérsékelt aerob gyakorlatot végeznek, különbséget tapasztalhatnak az alvás minőségében ugyanazon az éjszakán. 

Ha kiválaszt egy olyan gyakorlatot, amelyik tetszik, segít abban, hogy kitartó legyen. Például az erőemelés vagy egy aktív jógaóra megemelheti a pulzusszámot, elősegítve a biológiai folyamatok létrejöttét az agyban és a testben, amelyek hozzájárulnak a jobb alvásminőséghez.

 

Az aerob edzés alvásra gyakorolt ​​hatása hasonlónak tűnik az altatók hatásához. Azonban több kutatásra van szükség ahhoz, hogy a testmozgást az álmatlanság orvosi kezeléseivel összehasonlítsuk.

 

Forrás:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/exercising-for-better-sleep?utm_source=Sailthru%20Email&utm_medium=Email&utm_campaign=userTools&utm_term=sleepChallenge_nonsponsored&utm_content=10&apid=40208428&rvid=226fa94f1fa361d332a659c479f278fa11ed650d97637befe993bb0ea270b095

 
Tartalomhoz tartozó címkék: Alvás