A terhesvitaminok összehasonlításának szempontjai

A terhesvitaminkról sok tény és néhány mítosz is kering, de aki kicsit is utána olvas a terhesvitaminok vagy éppen a szoptatós vitaminok jelentőségének, az tudni fogja, miért dönt úgy nagyon sok kismama, hogy már akár a fogantatás előtt megkezdi ezeknek az étrend-kiegészítőknek a szedését. 
A terhesvitaminok sem egyformák, bár alap összetételükben hasonlítanak, az arányok mások lehetnek, ezért érdemes tudni, melyik hatóanyagból van a legtöbbre szükség. Azt is mérlegelni kell, melyik szakaszban kívánjuk szedni a terhesvitamint, és az sem mindegy, az adott készítményben milyen formában vannak jelen az összetevők. 


Cikkünkkel szeretnénk segíteni eligazodni a terhesvitaminok világában, és összehasonlítani bizonyos szempontok alapján a piacon fellelhető ilyen jellegű táplálék-kiegészítőket.

Miért is fontosak a terhesvitaminok?

A terhesvitaminok szedésére nemcsak akkor van szükség, ha már biztos a fogantatás, hanem ahhoz is hozzásegíthetik a nőt, hogy ez könnyebben megtörténjen. A vitaminokat, zsírsavakat, nyomelemeket és ásványi anyagokat tartalmazó terhesvitaminok biztosítják a magzat és az édesanya számára a megfelelő fejlődést és egészséget a 9 hónap alatt, előtt és akár után is (szoptatós vitaminok).

terhesvitamin
 

Egy megnövekedett vitaminigényű várandós nő számára az átlagos táplálkozásból nyert vitamin mennyiség ritkán elegendő. Aki gyermeket szeretne, éppen ezért fel kell, hogy készítse a szervezetét egy új élet megfoganására, és annak egészséges táplálására. Mivel a magzat korai fejlődési szakaszában is kialakulhatnak már  betegségek, fontos, hogy már a fogantatás előtt szedjen az anyuka terhesvitamint. 
Az étrend-kiegészítők szedése mellett természetesen törekedni kell a változatos, és vitamindús étkezésre, mert fontos, hogy az ételeinkkel is vigyünk be tápanyagokat, mikroelemeket. Erre vezethető vissza az a szempont is, amit vizsgálni fogunk, vagyis, hogy milyen formában van jelen a készítményben a hatóanyag (pl.fermentált növényi forma vagy szintetikus).

Ezek a vitaminok az általános egészség és fejlődés támogatása mellett kifejezetten előnyösek a velőcsőzáródási rendellenességek (pl.nyitott gerinc, koponya deformitás) megelőzésében, csökkentik a koraszülés és a kis születési súly kockázatát, de preventívek lehetnek az autizmus megjelenésével szemben is.
Az pedig, hogy a szedésük óriás babákat eredményezne, csak mítosz. A vitaminok nem okoznak elhízást és túlzott súlygyarapodást sem a babáknál, sem a kismamáknál. A helytelen, magas cukortartalmú, nem minőségi táplálkozás viszont igen.
A baba egészsége mellett a terhesvitaminok az anyukáknak is óriási támogatást jelentenek, a saját szervezetükre nézve. Ha nincs elég tápanyag és vitamin, a magzat az édesanyától “veszi el”, így a kismama fáradékony lesz, a kalcium hiány miatt elromolhatnak a fogai, a magnézium és B-vitamin hiány pedig idegrendszeri zavarokat okozhat.

Mit tartalmazzon egy jó terhesvitamin?

Folsavat nagy mennyiségben!

A folsav már a tervezéskor nagyon kell, mert a velőcsőzáródási rendellenességek a terhesség korai szakaszában kialakulhatnak. A folsavpótlást ezért is javasolják a szakemberek is már a baba tervezésekor megkezdeni. A folsavnak ráadásul egy  része nem is hasznosul, a szervezet a folsavat még át kell, hogy alakítsa biológiailag akítvvá, de vannak készítmények, melyek már kombináltan tartalmaznak folsavat és az átalakított formulát is. 
A folsav, másnéven B9 vitamin az idegrendszer támogatásán túl részt vesz a DNS és RNS szintetizálásában is, meggátolja a kismama lehangoltságát, és segíti a fehérvérsejt (immunsejtek) és vörösvérsejt (oxigénszállítás) termelődést is.

Egyéb B-vitaminokat!

A B9 mellett a terhesvitaminok jelentős mennyiségű B6, B12, B2 vitamint tartalmaznak, melyek szintén az idegrendszert támogatják, elősegítik a hormonrendszer megfelelő működését, támogatják a vérképzést, csökkentik a fáradtságot.

C-, A-, D- és E-vitamint!

Az immunerősítő C-vitaminra egy várandós nőnek is nagy mennyiségben szüksége van, hiszen erős antioxidáns.
Az A-vitamin fontos a növekedéshez, a csontok és fogak egészségéhez, valamint a szem illetve látás támogatáshoz.
A D-vitamin csonterősítő, nagy szerepe van az immunrendszer erősítésében.
Az E-vitamin is antioxidáns, sejtvédő, öregedésgátló vegyület, mely nagyban támogatja az édesanya és a magzat szervezetét. Egyes kutatások szerint az E-vitamin hiány okozhatja az epilepsziára való hajlam kialakulását.

Ásványi anyagok

A nem vitamin típusú nyomelemek közül kiemelt szerepe van a vasnak (vérképzés), a jódnak (idegrendszer, anyagcsere, pajzsmirigy), a cinknek (regenerációs folyamatok), a réznek (idegrendszer, vérszegénység megelőzése), kalciumnak, magnéziumnak, szelénnek. 
A terhesvitaminok ezeken túl általában Omega 3 zsírsavakat is tartalmaznak, amelyek fontosak az idegrendszer fejlődésében és a sejtek felépítéséhez.

Mire figyeljünk terhesvitaminok összehasonlításakor?

terhes vitaminok
 

Az alapvető, hogy megnézzük a fentebb felsorolt összetevők mennyiségét és minőségét az adott készítményben. Léteznek tanulmányok, melyek kitérnek a hazánkban kapható “legismertebb” magzatvédő vitaminok árára, esetleges mellékhatásaira, vagy hiányosságaira. Ezek rávilágítanak például, hogy milyen fontos az, hogy egy ilyen készítményben jód is legyen, hiszen Magyarország lakossága jódhiányos.

Gondoljuk végig, hogy mikortól szeretnénk biztosítani a vitaminpótlást! Bizonyos készítmények már a tervezéstől szedhetők, mint a Femibion 0 vagy az Elevit Complex 1, és aztán váltanunk kell a terhesség más szakaszaiban egy másikra a termékcsaládon belül. Van olyan terhesvitamin, amely végig szedhető, tehát nem tesz különbséget a szakaszok között, és a tervezéstől a születésig egységesen használható - ilyen pl.a Jutavit magzatvédő, vagy a New Chapter Prenatal. 

Az összehasonlítás szempontja lehet az összetétel eredete, vagyis, hogy a hatóanyagok fermentáltak, és természetes eredetűek, vagy szintetikusak. A szintetikus vitaminok és ásványi anyagok helyett a fermentált formákban bio zöldség- és gyümölcskivonatok, biotranszformált vitaminok, nyomelemek, növényi hatóanyagok vannak, melyek úgynevezett táplálék-kötésben szerepelnek, így azonnal képesek ellátni a szervezet mikrotápanyag szükségletét és támogatni az élettani folyamatokat.
Ezek a típusú magzatvédők olyan formában tartalmazzák a vitaminokat, amit a szervezet teljes valójában képes feldolgozni. A fermentálás növeli a tápanyagok felszívódását, és lehetővé teszi, hogy maximalizáljuk a tápanyagbevitelt természetes formában. A fermentáció során a nyers táplálékot enzimek és megfelelő mikroorganizmusok segítségével alakítanak át más, kémiailag egyszerűbb vegyületekké. Így az élő szervezet számára jobban hasznosuló tápanyagokat és hatékonyabb felszívódást kapunk.

Egy terhesvitamin átlag ára 30 és 100 ft/szem között mozog, de ennél sokkal fontosabb az említett összetétel, és az egyéni szempontok figyelembe vétele. Mindenki olyat válasszon, ami a számára a legpraktikusabb, és a legnagyobb megnyugvást adja a baba és a kismama egészségének szempontjából.