A maca gyökér egészségügyi előnyei és lehetséges mellékhatásai

A maca növény népszerűsége robbanásszerűen megnőtt az elmúlt években. Ez valójában egy Peruban őshonos növény, és általában por formájában vagy étrend-kiegészítőként kapható.

A maca gyökerét hagyományosan a termékenység és a szexuális vágy fokozására használják. Azt is állítják, hogy javítja az energiát és az állóképességet. 

 

Mi az a maca gyökér?

A tudományosan Lepidium meyenii néven ismert maca növényt néha perui ginzengnek is nevezik.

Főleg Peru középső részén, az Andokban nő, zord körülmények között és nagyon nagy magasságban – 4000 méter felett. A maca egy keresztes virágú zöldség, amely rokonságban áll a brokkolival, a karfiolral, a káposztával és a kelkáposztával. Kulináris és gyógyászati felhasználásának hosszú története van Peruban.

A növény fő ehető része a gyökér. Több színben létezik, a fehértől a feketéig. A maca gyökerét általában szárítják és por formájában fogyasztják, de kapszulákban és folyékony kivonatként is kapható. A maca gyökérpor ízét, amelyet egyesek nem kedvelnek, földesnek és diósnak írják le. Sokan turmixokhoz, zabpehelyhez és édes finomságokhoz adják.

 

1. Rendkívül tápláló

A maca gyökérpor tápanyagban gazdag, és számos fontos vitamin és ásványi anyag gazdag forrása.

28 gramm maca gyökérpor a következőket tartalmazza:

Kalória: 91

szénhidrát: 20 gramm

Fehérje: 4 gramm

Rost: 2 gramm

Zsír: 1 gramm

C-vitamin: az ajánlott napi bevitel 133%-a

Réz: az ajánlott napi bevitel 85%-a

Vas: az ajánlott napi bevitel 23%-a

Kálium: az ajánlott napi bevitel 16%-a

B6-vitamin: az ajánlott napi bevitel 15%-a

Mangán: az ajánlott napi bevitel 10%-a

A maca gyökér jó szénhidrátforrás, alacsony zsírtartalmú, és megfelelő mennyiségű rostot tartalmaz. Magas néhány alapvető vitaminban és ásványi anyagban, például C-vitaminban, rézben és vasban.

Ezenkívül különféle növényi vegyületeket tartalmaz, beleértve a glükozinolátokat és a polifenolokat.

 

2. Férfiaknál és nőknél fokozhatja a libidót

A csökkent szexuális vágy gyakori probléma a felnőttek körében. Következésképpen nagy az érdeklődés az olyan gyógynövények és növények iránt, amelyek természetesen fokozzák a libidót.

A maca hatékonyan javíthatja a szexuális vágyat, és ezt az állítást kutatások is alátámasztják (1).

Egy 2010-es áttekintés, amely négy randomizált klinikai vizsgálatot tartalmazott, összesen 131 résztvevővel, bizonyítékot talált arra, hogy a maca legalább 6 hétig tartó fogyasztás után javította a szexuális vágyat (2). Fontos azonban megjegyezni, hogy mivel ez a tanulmány kicsi volt, további kutatásra van szükség a következtetések levonásához.

 

3. Férfiaknál növelheti a termékenységet

Amikor a férfiak termékenységéről van szó, nagyon fontos a spermium minősége és mennyisége. Van néhány bizonyíték arra, hogy a maca gyökér növeli a férfiak termékenységét.

Egy nemrégiben készült áttekintés öt kisebb tanulmány eredményeit foglalta össze. Azt mutatta, hogy a maca javította a sperma minőségét mind a meddő, mind az egészséges férfiaknál (3).

Egy másik vizsgálatban 69 férfit teszteltek, akiknél enyhe asthenozoospermiával és/vagy enyhe oligozoospermiával diagnosztizáltak. A maca 12 hetes fogyasztása után a kutatók javulást észleltek a sperma koncentrációjában, de a spermiumok mérete, alakja, térfogata, száma és mobilitása nem változott jelentősen (4).

 

4. Segíthet enyhíteni a menopauza tüneteit

A menopauza egy nő életében az az időszak, amikor a menstruációja véglegesen leáll. Az ösztrogén természetes csökkenése, amely ez idő alatt következik be, számos kellemetlen tünetet okozhat.

Ide tartoznak a hőhullámok, a hüvelyszárazság, a hangulati ingadozások, az alvási problémák és az ingerlékenység.

Egyes menopauzás nőkön végzett tanulmányok azt találták, hogy a maca segített enyhíteni a menopauza tüneteit, beleértve a hőhullámokat és a megszakított alvást (5). Fontos azonban megjegyezni, hogy a vizsgálatok során további kiegészítőket is használtak a maca mellett, ezért további kutatásokra van szükség annak megállapítása előtt, hogy a maca enyhíti-e a menopauza tüneteit.

Ezenkívül állatkísérletek azt mutatják, hogy a maca segíthet megvédeni a csontok egészségét. A nőknél nagyobb a csontritkulás kockázata a menopauza után (3).

 

5. A maca javíthatja a hangulatot

Számos tanulmány kimutatta, hogy a maca javíthatja a hangulatot. Csökkenti a szorongást és a depresszió tüneteit, különösen a menopauzás nőknél (6). A maca flavonoidoknak nevezett növényi vegyületeket tartalmaz, amelyekről azt feltételezték, hogy legalább részben felelősek ezekért a pszichológiai előnyökért (6).

 

7. A bőrre kenve a Maca segíthet megvédeni a napfénytől

A napból érkező ultraibolya (UV) sugarak megégethetik és károsíthatják a nem védett, napsugárzásnak kitett bőrt.

Idővel az UV-sugárzás ráncokat okozhat, és növelheti a bőrrák kockázatát.

Bizonyítékok vannak arra, hogy a maca kivonat, a növény koncentrált formájának alkalmazása a bőrön segíthet megvédeni az UV-sugárzástól (7).

A védő hatást a maca-ban található polifenol antioxidánsoknak és glükozinolátoknak tulajdonították (7).

Ne feledje, hogy a maca kivonat nem helyettesítheti a hagyományos fényvédőt. Ezenkívül csak akkor védi a bőrt, amikor a bőrre kerül, táplálék kiegészítés formájában nem.

 

8. Javíthatja a tanulást és a memóriát

A maca javíthatja az agyműködést. Valójában a perui őslakosok hagyományosan a gyerekek iskolai teljesítményének javítására használták (7).

Állatkísérletekben a maca javította a tanulást és a memóriát a memóriazavarban szenvedő rágcsálóknál (8). Ebből a szempontból a fekete maca hatékonyabbnak tűnik, mint más fajták (8).

 

9. Csökkentheti a prosztata méretét

A prosztata egy olyan mirigy, amely csak férfiakban található. A prosztata megnagyobbodása, más néven jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH), gyakori az idősödő férfiaknál.

A nagyobb prosztata különféle problémákat okozhat a vizeletürítés során, mivel körülveszi azt a vezetéket, amelyen keresztül a vizelet távozik a szervezetből.

Érdekes módon néhány rágcsálókon végzett tanulmány arra utal, hogy a vörös maca csökkenti a prosztata méretét (9).

Feltételezték, hogy a vörös maca prosztatára gyakorolt hatása a glükozinolátok magas mennyiségéhez kapcsolódik. Ezek az anyagok a prosztatarák kockázatának csökkenésével is összefüggésben állnak.

 

A maca használata és mellékhatások

A maca könnyen beilleszthető az étrendbe. Használható étrend-kiegészítésként, vagy turmixokhoz, zabpehelyhez, pékárukhoz, energiaszeletekhez stb.

Míg a sárga maca a legkönnyebben elérhető típus, a sötétebb típusok, például a vörös és a fekete eltérő biológiai tulajdonságokkal rendelkezhet.

A Maca általában biztonságosnak tekinthető.

A perui bennszülöttek azonban úgy vélik, hogy a friss maca gyökér fogyasztása káros hatással lehet az egészségre, ezért azt javasolják, hogy először forralják fel. Ezenkívül, ha pajzsmirigyproblémái vannak, érdemes óvatosnak lenni a maca-val. Ennek oka, hogy goitrogéneket tartalmaz, olyan anyagokat, amelyek megzavarhatják a pajzsmirigy normál működését. Ezek a vegyületek nagyobb valószínűséggel érintik Önt, ha már károsodott a pajzsmirigyműködése.

Ha Ön terhes vagy szoptat, a maca szedése előtt konzultáljon egészségügyi szakemberrel.

 

Forrás:

(1) Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men 2002 Dec

(2) Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review 2010 Aug 6

(3) The use of maca (Lepidium meyenii) to improve semen quality: A systematic review 2016 Oct

(4) Does Lepidium meyenii (Maca) improve seminal quality? 2020 Nov

(5) Nutritional management of surgically induced menopause: A case report

(6) Maca reduces blood pressure and depression, in a pilot study in postmenopausal women 2015 Feb

(7) Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands 2011 Oct 2

(8) Effect of three different cultivars of Lepidium meyenii (Maca) on learning and depression in ovariectomized mice 2006 Jun 23

(9) Inflammatory pathway employed by Red Maca to treat induced benign prostatic hyperplasia in rats 2020 Jan 28.

Tartalomhoz tartozó címkék: Energia Hangulat Gyógynövény